do kasy suma: 0,00 zł
Poradnik szpachlowania ścian krok po kroku. 0
Poradnik szpachlowania ścian krok po kroku.

Szpachlowanie ściany nie jest skomplikowaną czynnością i możemy wykonać ją samodzielnie. Do wypełnienia rys, pęknięć i wgłębień wystarczy nam gotowa gładź szpachlowa, papier ścierny oraz wałek malarski lub paca ze stali nierdzewnej. Należy jednak zwrócić uwagę iż jest to prosta czynność, która wymaga dużej precyzji oraz cierpliwości.

Przygotowanie ścian i sufitów

Przed rozpoczęciem szpachlowania należy pamiętać, że szlifowana gotowa gładź szpachlowa jest mocno pyląca i unosi się w pomieszczeniu przez dłuższy czas. Dlatego warto zabezpieczyć meble i sprzęty, a także podłogi, karnisze oraz parapety. Pozwoli to uniknąć długiego i trudnego sprzątania.

Po odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia przystępujemy do przygotowania ściany. W przypadku gdy na ścianie występują stare powłoki malarskie wówczas należy sprawdzić czy się kruszą i odchodzą, a następnie należy je zeskrobać. Można wykonać to drucianą szczotką oraz szpachelką.

Po usunięciu starych powłok należy dokładnie usunąć zabrudzenia oraz pył, który zebrał się podczas przygotowywania podłoża. Do oczyszczenia powierzchni warto użyć odkurzacza lub szczotki. Warto przewietrzyć pomieszczenie i odczekać kilka godzin przed rozpoczęciem dalszych prac.

 

 

Profesjonalna gotowa gładź szpachlowa Remal Sterka

 

Gruntowanie powierzchni przed szpachlowaniem ścian i sufitów

Gruntowanie należy przeprowadzać na wszystkich chłonnych powierzchniach. Dobry jakościowo preparat gruntujący ujednolici chłonność podłoża, a jednocześnie zwiększy przyczepność naszej gładzi szpachlowej. Warto równomiernie nanieść go na całą powierzchnię. Do nanoszenia preparatu na ściany twarde możemy użyć dowolnego narzędzia (pędzli lub wałków). Z kolei do starych ścian o niewiadomej twardości lepiej będzie użyć delikatnego wałka. Po zagruntowaniu gruntem penetrującym całej powierzchni musimy poczekać do jej pełnego wyschnięcia (najczęściej wystarczy doba). Po tym czasie możemy przejść do kolejnego etapu. Gruntowanie powierzchni przed szpachlowaniem ścian i sufitów.

 

Grunt penetrujący REMAL UNIWERSALNY

 

Przygotowanie zaprawy do szpachlowania ścian

W ofertach handlowych znajdziemy zaprawy gotowe. Gotowa gładź szpachlowa dobrze się sprawdza ponieważ ma idealną konsystencję zalecaną przez producenta. Nie będzie problemów typu, że będzie za rzadka lub za gęsta konsystencja i że będą w niej drobne grudki, które mogą spowodować brak spodziewanego efektu.

Cekolowanie czyli wypełnianie ubytków w ścianach

Po oczyszczeniu i zagruntowaniu powierzchni zajmiemy się wypełnieniem ubytków masą szpachlową. Używamy do tego dwóch szpachelek o różnych rozmiarach. Węższą szpachelką nabieramy masę szpachlową oraz wprowadzamy ją do wgłębień w ścianie. Natomiast szersza szpachelka dobrze sprawdza się do wygładzania oraz równomiernego rozprowadzenia masy po większej powierzchni.

Szpachlowanie ścian

Szpachlowanie przeprowadzamy w momencie, gdy gotowa masa szpachlowa nałożona na ubytki dokładnie zaschnie. Na samym początku warto przetrzeć papierem ściernym większe wypukłości powstałe po nałożeniu poprzedniej warstwy. Następnie nakładamy gładź szpachlową, która będzie stanowiła ostateczną, gładką powierzchnię ściany.

Prace rozpoczynamy od sufitów i trudnodostępnych miejsc. W przypadku nowoczesnych gotowych gładzi szpachlowych, które posiadamy w naszej ofercie, możemy nakładać je wałkiem, co znacznie ułatwia wykonanie prac. Szpachlowanie sufitów rozpoczynamy od otworu okiennego i kierujemy się w głąb pomieszczenia. W następnym etapie rozpoczynamy szpachlowanie ścian, kierując się zawsze od podłogi, ku sufitowi. Po nałożeniu gładzi szpachlowej wałkiem należy zaciągnąć powierzchnie pacą lub piórem.

Jeśli na danym fragmencie ściany pojawi się konieczność nałożenia grubszej warstwy gładzi, lepiej będzie podzielić ten proces na dwa etapy. Maksymalna grubość pojedynczej warstwy gładzi szpachlowej wynosi od 1,5mm do 2mm. Następną warstwę możemy nanieść dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Dzięki temu gładź szybko wysycha i nie spływa z pionowych powierzchni.

Gładzenie i szlifowanie ścian i sufitów

To ostatni etap naszych prac. Warto go wykonać po całkowitym zaschnięciu gładzi. Do szlifowania najlepiej nadaje się drobnoziarnisty papier ścierny (o granulacji od 100 do 150) lub siatka do szlifowania. Podczas szlifowania usuwamy drobne rysy i wypukłości pozostałe po szpachlowaniu. Warto dokładnie obejrzeć ściany z każdej strony. Bardzo przydatna będzie lampa halogenowa, którą przykładamy do zaszpachlowanej powierzchni. W ten sposób wszystkie, nawet najdrobniejsze nierówności będą bardzo dobrze widoczne. Osoby, które nie posiadają profesjonalnych lamp halogenowych mogą użyć zwykłej, mocnej latarki.

Po zakończeniu szlifowania należy zagruntować powierzchnię i zostaje już tylko wyczyścić pomieszczenie i usunąć drobinki pyłu. Jeśli nasza ściana będzie malowana, warto oczyścić ją szczotką lub odkurzaczem ze specjalną końcówką. W ten sposób usuniemy drobiny pyłu, które mogłyby stanowić utrudnienie podczas nanoszenia farby malarskiej.

 

 Farba wewnętrzna REMAL EXPERT

     

Farba wewnętrzna zmywalna REMAL VINYL

     

Farba wewnętrzna REMAL EKONOMIK

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl